Centrum Informacji

i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

  • Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku
    Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

GDAŃSK
Pomorskie Parki
WFOŚiGW
Edukacja dla przyrody
Poznajemy drzewa i krzewy
TRADYCYJNE OGRODY przyjazne naturze i krajobrazom
ZAMIEŃ NAWŁOCIE na malwy przy płocie
Owady zapylające w ogrodzie
CIEEkawostki
Infoeko
OSTOJA

Podsumowanie XI edycja konkursu „Bęc jabłkiem w głowę”

20 czerwca, 2012 roku w pięknych przestrzeniach Centrum Hewelianum odbyło się spotkanie finałowe połączone z wręczeniem nagród w ramach konkursu „Bęc jabłkiem w głowę” którego pomysłodawcą i realizatorem jest Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej Gdańskiej Fundacji Wody. Od 11 lat trwania konkursu podstawowe zasady nie uległy zmianie. Uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Gdańska i Sopotu wybierają jedno z zagadnień (mogą także postawić na własną kreatywność i zaproponować temat) i mają kilka tygodni na przygotowanie się do prezentacji. W tym czasie „podglądają” przyrodę, hodują rośliny obserwując ich rozwój, projektują oczyszczalnie ścieków z materiałów domowego użytku, komponują własne kosmetyki zgodnie z zasadami zielonej chemii czy też zastanawiają się jak ciekawie zaprezentować właściwości fizyko-chemiczne wody. Zadanie zaprezentowania swej pracy wcale nie jest proste, bardzo często jest to pierwsze doświadczenie z wystąpieniem publicznym poza szkołą, dochodzi więc trema, często los bywa przewrotny i właśnie podczas prezentacji nie udaje się osiągnąć oczekiwanego efektu. W takich momentach liczy się kreatywność i umiejętność logicznego myślenia bo przecież nie ma czegoś takiego jak „zły” wynik. Po wielu tygodniach pracy, na początku czerwca, jury konkursu wyłania finalistów. To 20 grup, po 10 w każdej kategorii wiekowej. Wszyscy finaliści konkursu są traktowani równoważnie, dostają te same nagrody. Spotkanie finałowe jest świetną okazją by zaprezentować szerszej publiczności wynik pracy całej grupy. Bardzo często prezentacje rówieśników są inspiracją dla przyszłych działań. Jest nam niezmiernie miło, kiedy uczestnicy konkursu (nie tyko finaliści) wracają do nas w kolejnych latach.
 
Jury konkursowe zwraca uwagę na:
  • merytoryczne przygotowanie uczestników, oczywiście na właściwym dla siebie poziomie „wtajemniczenia”.
  • umiejętność prezentacji swojej pracy,
  • zrozumienie zagadnienia (recytowanie wyuczonej na pamięć formułki w oczach jury nie znajduje uznania)
  • dobrą organizację pracy podczas pokazu
  • kreatywną interpretację zagadnienia.
  • podział obowiązków w grupie prezentujących (w konkursie mogą brać udział TYLKO grupy)
Konkurs ma już długoletnią tradycję i wpisał się na stałe w kalendarz rocznych działań nauczycieli oraz uczniów. Pomimo tego, by zainspirować, wskazać możliwości, podzielić się doświadczeniami, Centrum proponuje nauczycielom udział w specjalnie dla nich dedykowanym szkoleniu. Będzie się ono odbywać przed rozpoczęciem konkursu.
Przeprowadzenie konkursu to zaangażowanie nie tylko pracowników Centrum ale także wielu firm i instytucji nas wspierających. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników konkursu, opiekunów grup, którzy wkładają dużo zaangażowania przygotowując podopiecznych. Dziękujemy instytucji finansującej działania CIEE – Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku a także Partnerom projektowym firmie Jangar i Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu Gazowni Gdańskiej, których wsparcie uatrakcyjniło nagrody dla uczestników konkursu. Dziękujemy także Centrum Hewelianum oraz Portalowi Zielonalekacja.pl. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnej, XII edycji.