Centrum Informacji

i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

  • Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku
    Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

GDAŃSK
Pomorskie Parki
WFOŚiGW
Edukacja dla przyrody
Poznajemy drzewa i krzewy
TRADYCYJNE OGRODY przyjazne naturze i krajobrazom
ZAMIEŃ NAWŁOCIE na malwy przy płocie
Owady zapylające w ogrodzie
CIEEkawostki
Infoeko
OSTOJA

W dniach 17-18 czerwca w pięknych przestrzeniach Centrum Hewelianum, miała miejsce miła okoliczność – wręczano nagrody finalistom XII edycji konkursu „Bęc jabłkiem w głowę”.

Konkurs ten jest wspaniałą okazją dla młodych ludzi, których horyzonty wykraczają poza ramy programu edukacyjnego szkoły, do zaprezentowania w formie eksperymentu/doświadczenia wybranego z listy zagadnienia. Ponieważ wiemy, jak kreatywni bywają młodzi ludzie, jeden z tematów konkursowych jest tematem „wolnym”, dzięki takiemu zabiegowi Jury konkursu co roku jest mile zaskakiwane niezwykłymi pomysłami uczniów.

Dla uczniów podstawówki udział w konkursie „Bęc jabłkiem w głowę” jest pierwszą w życiu szansą wzięcia udziału w prawdziwym projekcie badawczym. Uczestnicy konkursu wybierają zagadnienie, opracowują metody, przeprowadzają samodzielnie doświadczenia (nauczyciel wspiera metodycznie i merytorycznie pracę grup)a później prezentują efekty swej pracy i wyciągają wnioski. Dla wszystkich grup jest to trudne doświadczenie,w najmniej oczekiwanym momencie czasem dopada trema, czasem „zabranie słowa” ale mam nadzieję, że miła atmosfera, która towarzyszy wszystkim prezentacjom pozwala szybko dojść do siebie i zaprezentować się w pełnej okazałości.

Dla Jury najważniejszą ideą konkursu jest pokazanie, że zrozumiało się wybrane zagadnienie. Tu punkty zbierają grupy, które nie recytują z pamięci wyuczonej regułki i swoimi słowami objaśniają przebieg eksperymentu. Używają określeń na miarę swojego wieku, potrafią dzielić się pracą w grupie, wspierają się podczas prezentacji, uzupełniają i przede wszystkim zarażają entuzjazmem. Pośrednim celem jest także kształtowanie umiejętności prezentacji własnej pracy, systematyczność w przygotowaniu doświadczeń a także umiejętność wyciągania wniosków. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie. Często nawet spektakularne efekty doświadczenia można zniweczyć nieprzemyślaną prezentacją, złą organizacją pracy i pozostawionym po sobie bałaganem.

Wszystkim grupom i nauczycielom, którzy wzięli udział w „Bęc jabłkiem w głowę” składamy ogromne podziękowania i gratulacje. Każdy uczestnik otrzymał upominek w postaci maskotki odblaskowej (sowy). Ogromne brawa należą się wszystkim laureatom konkursu, lista opublikowana jest w załączniku poniżej. Składamy ogromne podziękowania Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który wspiera działania edukacyjne CIEE, a także Partnerom konkursu - Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu oraz Centrum Hewelianum. Ciepłe myśli kierujemy także do pracowników portalu edukacji ekologicznej Zielonalekcja.pl.

 

Serdecznie zapraszamy do następnej, wyjątkowej XIII edycji konkursu!