Bioróżnorodność – poznaj by zachować

Data: 25-05-2009

Soczysta trawa, kwietna łąka i najdłuższa dżdżownica... z recyklingu oraz świat Bałtyku. Stworzyliśmy to razem!

W Międzynarodowym Dniu Bioróżnorodności, 22 maja, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz Gdańska Fundacja Wody wraz partnerami zorganizowało akcję plenerową „Bioróżnorodność – poznaj by zachować”.

Na parkingu przed Akwarium Gdyńskim pojawiła się soczysta trawa, czyli 400 m2 prawdziwego trawnika, na którym zaaranżowaliśmy kwietną łąkę.

Specjalną atrakcją była najdłuższa dżdżownica z recyklingu, połączona z pierścieni wcześniej stworzonych przez grupy uczniów oraz podopiecznych organizacji pozarządowych. Budowniczowie zachwycili nas swoją wyobraźnią i ciekawymi pomysłami! Uczestnicy akcji mieli także okazję w atrakcyjny i niekonwencjonalny sposób poszerzyć wiedzę na temat możliwości dbania o czystość środowiska, od której zależy bogata bioróżnorodności polskiej łąki i morza. Na stoiskach można było zaczerpnąć kartkę papieru oraz dowiedzieć się gdzie trawa ma języczek, kolanko i uszko, jak działa oczyszczalnia ścieków, co można zrobić z makulatury, jakie ptaki mieszkają w Gdyni, czy też jak prawidłowo zbudować budkę lęgową... Plastycy pomagali przetworzyć w ciekawy i pomysłowy sposób niepotrzebne tkaniny i wysegregowane odpady w rośliny i zwierzęta łąkowe. Edukatorzy Akwarium Gdyńskiego w Laboratorium Biologicznym pokazywali pod mikroskopem, co żyje w wodach Morza Bałtyckiego. Wiedzę o naszym morzu zgłębiano w Sali Mokrej a wspólnymi siłami tworzono makietę Bałtyku. Panoramę Zatoki Gdańskiej podziwiano z wysokości ścianki wspinaczkowej ustawionej przez SPIDER GAMES, a znajomość zasad segregacji odpadów sprawdzano w konkursie przy pojemnikach Przedsiębiorstwa Robót Sanitarno-Porządkowych SANIPOR. Przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My” dystrybuowali produkty sprawiedliwego handlu a Urzędu Miasta Gdyni materiały promujące program „Pies w wielkim mieście”. Całość dopełniały projekcje filmów, koncert na flecie oraz teatrzyk kukiełkowy szydełkiem wyczarowany „O dzielnym Szewczyku i złym Śmieciorobie”. Przy muzyce z różnych zakątków Polski nizinnej rozwijano zdolności taneczne – oberki, polki i walczyki integrowały uczniów. Do aktywnego udziału w akcji zapraszały uśmiechnięte szczudlarki. Wykonując zadania na poszczególnych stoiskach zdobywano „sprawności” wymieniane na stoisku CIEE na drobne nagrody.

Mimo obaw po nocnej ulewie pogoda pozwoliła licznie przybyłym uczestnikom na wspólną zabawę. Mamy nadzieję, że wszyscy spędzili miłe chwile i poszerzyli wiedzę o różnorodności biologicznej.

Po zakończonej akcji trawnik przekazano Zespołowi Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim, gdzie wzbogaci szkolne boisko.

Partnerami przedsięwzięcia byli: Akwarium Gdyńskie MIR, GBPW KULING, Trójmiejski Parki Krajobrazowy, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni oraz Naukowe Studenckie Koło Botaniczne UG. Akcja objęta patronatem honorowym przez Prezydenta Miasta Gdyni, Wojciecha Szczurka, odbyła się dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Zakładu EKO DOLINA Sp. z o.o., Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni oraz Oficyny Wydawniczej Multico. Patronami medialnymi byli Radio Gdańsk, Gazeta Wyborcza, Portal Regionalny trojmiasto.pl, Portal Edukacji Ekologicznej zielonalekcja.pl. Wsparcia udzielili również PRSP SANIPOR oraz „Platan”.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za życzliwość, wsparcie, zrozumienie i pomoc. Grupom, które przygotowały pierścienie dżdżownicy oraz „gałganki łąkowe” pięknie dziękujemy za zaangażowanie i kreatywność! Mamy nadzieję, ze spotkamy się za rok...

Grafika 1: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 2: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 3: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 4: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 5: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 6: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 7: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 8: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 9: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 10: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 11: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 12: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 13: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 14: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 15: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 16: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 17: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 18: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 19: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 20: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 21: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 22: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 23: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 24: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 25: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 26: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 27: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 28: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 29: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 30: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 31: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 32: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 33: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 34: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 35: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 36: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 37: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 38: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 39: Bioróżnorodność – poznaj by zachować
Grafika 40: Bioróżnorodność – poznaj by zachować