Wakacyjne wodowanie

Data: 19-07-2011

Dni 11-15 lipca były pracowie dla uczestników letnich warsztatów pn. „Wakacyjne wodowanie” realizowanych przez CIEE i dotowanego z budżetu Miasta Gdańsk oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W warsztatach wzięli udział: Ola, Basia, Emilka, Zuzia, Nina, Zuzia S., Natalia, Klaudia, Karolina, Mikołaj, Karol, Tomek, Bartek i Daniel.

Dzień pierwszy pomógł nam się wszystkim poznać, a wspólna zabawa w budowanie pajęczej sieci ułatwiła zapamiętanie imion. Nasza sieć pajęcza była tak doskonała, że do tej pory nie udało się jej nikomu rozplatać. Tego dnia poznaliśmy także mieszkańców opływu Motławy. Okazało się, że zwykła trawa ma wysoką kuzynkę trzcinę pospolitą, a dziwny czarny ptak z białym dziobem i czołem to łyska. Widzieliśmy również krzyżówki, łabędzie nieme, dymówki, jerzyki. Zmierzyliśmy się z prawdziwym zadaniem badawczym – na określonym terenie wyszukaliśmy rozmaite gatunki ślimaków i zapisaliśmy obserwacje w specjalnych formularzach. Udało nam się znaleźć kilka wstężyków z różowymi muszlami!

We wtorek poznawaliśmy zwierzęta zamieszkujące morza i oceany świata – byliśmy w Akwarium Gdyńskim. W sali „mokrej” zaprzyjaźniliśmy się z jesiotrami, babkami byczymi i stornią. Niespodziewanie Pani przewodnik zaprowadziła nas do sali, w której mieszkały… rekiny! W kolejnej Sali zapoznaliśmy się z historią Morza Bałtyckiego. Poznaliśmy też faunę egzotycznych rzek i mórz. Widzieliśmy m.in. piranie, węgorza elektrycznego, płaszczki i ośmiornicę olbrzymią!

Trzeci dzień rozpoczął się wizytą na plaży w Stogach. Pan przewodnik opowiedział nam, w jaki sposób powstaje plaża oraz jakie rośliny i zwierzęta możemy tu zobaczyć. Poznaliśmy morszczyn pęcherzykowaty oraz muszle małży i ślimaków. Tego samego dnia pojechaliśmy do laboratorium Oczyszczalni Ścieków Gdańskiej Fundacji Wody. Tam samodzielnie analizowaliśmy skład chemiczny wody. Cała grupa spisała się doskonale - wyniki poszczególnych zespołów były niemal identyczne.

W czwartek, mimo deszczowej aury, wybraliśmy się do elektrowni wodnej w Straszynie. Pan przewodnik opowiedział nam o historii elektrowni i najbardziej zapracowanej rzece w Polsce – Raduni, na której jest aż 8 elektrowni wodnych. Później zwiedzaliśmy serce elektrowni – halę, w której znajdują się ogromne turbiny. Obserwowaliśmy ich pracę. Powędrowaliśmy również obejrzeć zbiornik, nad którym położona jest elektrownia oraz pobliskie kanały, którymi przy bardzo silnych deszczach przepuszczana jest woda.

Ostatniego dnia pojechaliśmy do Centrum Nauki „Eksperyment” w Gdyni. Było mnóstwo śmiechu i zabawy, gdy poznawaliśmy tajemnice optyki i akustyki, robiliśmy ogromne bańki mydlane, poznawaliśmy tropy zwierząt, składaliśmy układanki. Czas upłynął bardzo szybko. Po powrocie do CIEE obejrzeliśmy zdjęcia ze wspólnych wypraw, a na dzieci czekały drobne upominki.

My jeszcze raz dziękujemy za wspaniały, wspólnie spędzony czas i życzymy dalszych udanych wakacji!

 

Grafika 1: Wakacyjne wodowanie
Grafika 2: Wakacyjne wodowanie
Grafika 3: Wakacyjne wodowanie
Grafika 4: Wakacyjne wodowanie
Grafika 5: Wakacyjne wodowanie
Grafika 6: Wakacyjne wodowanie
Grafika 7: Wakacyjne wodowanie
Grafika 8: Wakacyjne wodowanie
Grafika 9: Wakacyjne wodowanie
Grafika 10: Wakacyjne wodowanie
Grafika 11: Wakacyjne wodowanie
Grafika 12: Wakacyjne wodowanie
Grafika 13: Wakacyjne wodowanie
Grafika 14: Wakacyjne wodowanie
Grafika 15: Wakacyjne wodowanie
Grafika 16: Wakacyjne wodowanie
Grafika 17: Wakacyjne wodowanie
Grafika 18: Wakacyjne wodowanie
Grafika 19: Wakacyjne wodowanie
Grafika 20: Wakacyjne wodowanie
Grafika 21: Wakacyjne wodowanie