Odbiorcy: szkoły średnie, studenci
Czas trwania zajęć: 1 – 2 godziny (w zależności od ustaleń)
Miejsce: siedziba CIEE (ul. Polanki 51, Gdańsk Oliwa)
Prowadzący: Jowita Kurach
Każdy przydomowy ogród tworzy unikalny i jedyny w swoim rodzaju „świat”, który stworzony przez człowieka i przy jego drobnej pomocy może stać się ostoją dzikiej przyrody. „Ogród przyjazny” nam, ludziom ale i naturze. Zielony fragment przyrody umożliwiający aktywny odpoczynek i ten całkiem leniwy, będący spełnianiem marzeń, pasji… Ogród, w którym schronienie znajdą ptaki, owady, płazy i te stworzenia, których istnienia czasem nie zauważamy i nie doceniamy. Ogród, który będzie odpowiedzią na trudne czasy postępujących zmian klimatycznych. Taki, który poradzi sobie w czasie suszy.
Zapraszamy do wspólnego tworzenia takiego ogrodu! Pomoże nam w tym interaktywna makieta, za pomocą której zaprojektujemy przestrzeń przyjazną rodzimym gatunkom i dobierzemy elementy nawiązujące do rodzimego klimatu.
Przy okazji opowiemy o ogrodach deszczowych, które zatrzymując wodę w ogrodzie, zwiększają retencję i zapobiegają podtopieniom. Zgodnie z zasadą „myśl globalnie, działaj lokalnie” wiele małych ogrodów deszczowych może skutecznie pomóc w zmniejszaniu skutków postępujących zmian klimatycznych. Przez swój duży potencjał i stosunek wielkości do możliwości przyjęcia wody, stają się idealnym miejskim rozwiązaniem. Wraz z niezwykle cennymi okazałymi drzewami są doskonałym magazynem wody w naszych miastach.
Warsztaty prowadzone są w ramach projektu „bezOGRÓDEK o bioróżnorodności”, który realizujemy w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.